top of page
Veelgestelde vragen
Veel gestelde vragen over Xpeditie@home
1. Kwaliteitstijd met je gezin
2. Onderlinge relaties worden versterkt
3. Geloven wordt praktisch in je gezin
4. Je gaat zien dat de Xpeditie doorwerkt in de rest van jullie dagelijks leven.
Het gaat altijd over onderwerpen die je in jullie dagelijks leven tegenkomen. En dus zijn er in de dagen en weken erna altijd weer spontane aanleidingen voor een vraag of kort gesprekje met je kinderen
5. Je bouwt aan een gezinscultuur waarin praten en doen rondom geloven vanzelfsprekend is.
Wanneer je kinderen in de puberteit komen is het gesprek daarover al gestart, dat zijn jullie dan al gewend
6. Je bouwt aan het geloofsfundament van je kinderen: ze gaan ontdekken wie ze zelf zijn, wie Jezus is en hoe ze met Hem kunnen leven
Wat is Xpeditie@home WEL?
• Echte aandacht voor elkaar en voor God
• Alledaagse dingen koppelen aan verhalen uit de Bijbel
• Xpeditie-vragen om in gesprek te komen en te blijven
• Challenges met actie, veel plezier en lol
• Samen ontdekkingen doen
• Bouwen aan een geloofsfundament
• Altijd een video waarin een gezin ontdekkingen gaat doen
• Drie momenten van 10/15 minuten
Wat is Xpeditie@home NIET?
• Ouders vertellen hun kinderen hoe het zit
• Stilzitten en luisteren
• Teksten uit je hoofd leren
• Veel voorbereiding
• Alleen te behappen voor een kinderwerker
Dat is voor ieder gezin natuurlijk anders. Twee tips en onze suggesties:
Tip 1
Plan de Xpeditie in. Schrijf jullie moment in je agenda! Neem je kinderen hierin mee, vertel ze wanneer je Xpeditie@home gaat doen.
Tip 2
Splits jji de Xpeditie op in kortere delen? Kies dan een vast moment, dat geeft herkenbaarheid, structuur en een moment om samen naar uit te kijken.
Suggesties
• plan zaterdag of zondag aan het einde van middag met een borrelplankje en gezellig iets te drinken (lekker opblijven)
• start in het weekend en doe de volgende onderdelen in de week erna. Een challenge als toetje na de maaltijd of vlak voor het naar bed gaan kan een moment van ‘samen-fun’ zijn.
• rond de maaltijd: start met de video, ga dan samen eten. Misschien kun je tijdens het eten alvast een Xpeditie-vraag erbij pakken. Doe na de maaltijd het volgende deel. Het kan helpen voor een betere concentratie om van de tafel naar de zithoek te verhuizen.
Dat kan, maar hoeft niet.
Je kunt goed starten door samen hardop met je kinderen de intro te lezen en pak dan samen wat je nodig hebt. Sowieso heb je bij iedere Xpeditie een scherm nodig om de video te bekijken. Stream de video eventueel naar je tv. Die kun je samen vooraf klaarzetten. Best kans dat jouw (oudere) kinderen daar handiger in zijn dan jij.
In de Xpeditie@home geven wij, als dat nodig is, extra opties voor het jonge of juist oudere kind. Het is ook goed om je te realiseren dat samen gezin zijn juist ook betekent dat je rekening houdt met elkaar. Lukt het om nieuwsgierig naar ieders verhaal? Zie de Xpeditie@home als een oefening daarvoor. En ja, dat gaat ook af en toe mis. Geef daarom ruimte aan de jongsten om misschien ondertussen te kleuren of met een autootje erbij aan tafel te zitten. Je staat versteld van wat ze allemaal al kleurend oppakken.
Misschien denk jij mijn kind is niet zo’n prater of hoe stel ik goede vragen? Hier geen cursus gesprekstechnieken, wel twee tips:
1. Wees nieuwsgierig
Kies hier bewust voor en denk niet dat je al weet wat je kind gaat zeggen of dat je het wel snapt wat hij zegt. Wat bedoelt je kind eigenlijk, heeft hij een voorbeeld, hoe ging dat? Wees oprecht nieuwsgierig en laat je verrassen door de wijsheid van je eigen kind.
2. Heb de juiste verwachtingen
De spanningsboog van kinderen is vaak kort of ze hebben nog niet veel woorden tot hun beschikking. Een goed gesprek duurt daarom soms maar één minuut of nog minder. Dat is normaal en OK! Jouw open houding en af en toe weer een vraag is het belangrijkst. Blijf dat volhouden en dan ga je merken dat op heel onverwachte momenten jouw kind ineens komt met zijn verhaal. Sta je er dan voor open?
Wil je meer weten? Vraag op onze site ons Ebook (https://laposta.nl/f/ss6gvmfwqjcv)aan 'Over geloven en opvoeden, samen ontdekken en nieuwsgierig zijn'(https://laposta.nl/f/ss6gvmfwqjcv).
Jazeker! Xpeditie@home is juist NIET alleen praten. Wij zetten alle zintuigen in. Daarom is er een video, doen we challenges en ja, zijn er ook Xpeditie-vragen. Alle onderdelen dragen bij aan het doen van ontdekkingen. De challenge bijvoorbeeld, is niet alleen maar fun, maar maakt ook iets duidelijk over het onderwerp.
1. Splits de Xpeditie@home op in kortere delen van 10-15 minuten. Zie daarvoor de suggesties die we geven in de Online-Xpeditie
2. Tijdens een praat of kijk-activiteit kan het jonge kinderen helpen om iets te doen te hebben. Geef hun knuffel of favoriete ‘frummel-speelgoed’ in handen of laat ze tekenen. Het lijkt of ze niet meedoen, maar dat is vaak niet zo. Ze horen alles en gaan vaak spontaan reageren als ze aan de beurt zijn.
3. Geef structuur:
• aan tafel geeft meer structuur dan in de zithoek
• vertel wat je gaat doen (bijvoorbeeld eerst de video, dan een challenge)
• zorg dat je de video klaar hebt staan en pak vooraf zelf wat jullie nodig hebben
4. Verminder ruis en afleiding
• leg aantrekkelijk speelgoed weg
• hebben twee kinderen steeds ruzie, ga tussen hen in zitten
• zet je eigen telefoon uit
De basis van ieder Xpeditie@home is een goede sfeer. Een sfeer van openheid en gezelligheid is essentieel. Alleen dan is er ruimte om samen ontdekkingen te doen. Voor de één is dat een borrelplankje, voor de ander een broodje knakworst of chips en cola (want dat hebben we anders niet). Kies wat bij jullie past.
bottom of page
